Pratite nas na Facebook-u

Traži:

Saturday, September 16, 2017

Ljetni desert kojim ćete oduseviti prisutne !!




Potrebno:

1/2 l slatkog vrhnja (mliječnog, nikako ne biljnog tipa Hulala, Hole i sl.)
1 vrećica želatine u prahu
1,5 dl mlijeka
2 žlice šećera u prahu
1 vanilin šećer

Za voćni preljev:
pola teglice kompota od višanja (ili smrznutog šumskog voća)
4 žlice šećera
2,5 dl vode
1 žlica gustina

Priprema:

U manjoj posudi pomiješati slatko vrhnje, mlijeko, šećer u prahu i vanilin šećer pa uz miješanje zavrijeti. Kad provrije, kuhati još oko 15-tak minuta na laganoj vatri uz stalno miješanje.
U međuvremenu želatinu namočiti sa nekoliko žlica vode ili mlijeka i pustiti da nabubri nekih 10-tak minuta. Kada je vrhnje kuhano, umiješati u njega želatinu pa ju uz miješanje otopiti u vrhnju.
Čašice ili kalupiće za pannacotu oplahnuti hladnom vodom, pa još vruću ulijevati u čašice.

Računajte na to da panna cotta neće lijepo dekorativno izgledati ako bude previsoka pa u čašice uspite panna cottu ne više od 2 cm. Rashladiti na sobnoj temperaturi, a potom ostaviti u hladnjaku na 3-4 sata kako bi se stvrdnula do kraja. Za to vrijeme pripremiti voćni preljev: višnje pomiješati s vodom i šećerom pa zakuhati. Kada provrije uliti gustin razmućen sa malo vode i kratko prokuhati. Ako vam se umak učini pregust, dodajte još malo vode.Panna cottu poslužite prevrnutu na tanjurić (prije nego je istresete prođite uz rub čašice tankim nožem kako bi se lakše odvojila) prelivenu sa voćnim preljevom.
Dobar tek!

Recept protiv grube kože i tvrdih naslaga na stopalu





Predložiću vam jedan recept protiv bolova u peti, koji je korstila moja komšinica i po njenim rečima izuzetno je efikasan. Ako postoje pukotine, žuljevi ili čukljevi, gruba koža na petama i tvrde naslage na stopalima, ova procedura će biti takođe efikasna.
Moja komšinica ima 57 godina, a njena stopala su kao kod dvadesetogodišnje devojke.
Recept:

10 tableta aspirina ili andola (od 300mg) isitniti u prah i zaliti sa 250 ml komovice (ili 70%-tnim medicinskim alkoholom) i ostaviti da odstoji 1-2 dana.
Svako veče promućkati tinkturu i umočiti u nju komadić savijene gaze.
Oblog staviti na petu (žuljeve, stopala,) umotati najlonskom kesom i obuti čarapu. Ostaviti preko noći.
Ujutro oprati vodom, obrisati i namazati nekom masnom kremom za noge ili glicerinom.

Posle 10 tretmana stopala i pete su se očistili od grube kože i naslaga.
Uzgred, stopala možete čistiti četkom ili kamenom za pete, a posle naneti kremu.
Sa ovom tinkturom mogu se tretirati i bolna mesta kod proširenih vena (varikoza). Posle utrljavanja, bol nestaje momentalno. Može se utrljavati na bolna mesta i kod
osteohondroza, gde se javljaju taloženja soli.

Odličan napitak za mršavljenje od limuna, peršina i vode




Ova kombinacija koju možete napraviti u pet minuta, potiče probavu te izbacuje toksine iz organizma i tako pomaže mršavljenju, a smatra se da možete izgubiti i do pola kile u danu.
Dovoljna konzumacija vode tijekom dana pokazala se kao jedan od glavnih čimbenika koji utječu na mršavljenje, ali i zdravlje. Razlog tome je što voda može, ne samo smanjiti apetit, već i čaša vode pola sata ili 20 minuta prije obroka popunjava želudac što rezultira manjim unosom hrane.
Osim toga, ponekad možemo zamijeniti dehidraciju i potrebu za grickalicama, pa kada osjetite takvu potrebu, popijte vode i pričekajte pola sata – ako niste više gladni nakon pola sata, znači da je problem ležao u dehidraciji.
Iako je voda beskalorična i možemo ju neograničeno piti tijekom dana, kombinacija voda s medom, krastavcima, limunom i sličnim namirnicama preporučuje se kao detoksikacijsko sredstvo.

Voda s peršinom i limunom smatra se pravim magičnim sredstvom za mršavljenje

Ova voda s peršinom i limunom će, ako ju pijete ujutro na prazan želudac, čak i prije čaše obične vode, rezultirati gubitkom skoro pola kile u jednom danu.

SASTOJCI:

  • 60 grama peršina
  • 1 limun
  • 250 ml vode

PRIPREMA:

Narežite peršin na sitno ili ga u blenderu usitnite. Iscijedite sav sok od limuna na peršin, dodajte vodu i ponovno blendajte ili promiješajte.

Kako piti ovaj magični napitak?

Vodu s peršinom i limunom pijte pet jutra za redom odmah čim se probudite. Savjetuje se ne preskakati niti jedan dan, a nakon petog dana prestati piti minimalno 10 dana.

Zašto je ovaj napitak magičan?

Kao što je objašnjeno, voda je idealna za smanjivanje unosa kalorija, dok peršin poboljšava probavu i smanjuje nadutost, a limun izbacuje višak tekućine iz tijela, kao i toksične spojeve. Osim toga, kombinacija peršina i limuna dat će tijelu potrebne vitamine i minerale.
Naravno, ovaj magični napitak neće djelovati ako se tijekom ostatka dana nezdravo hranite i ako vam je još uvijek vježbanje nepoznanica. Uz kvalitetnu prehranu, ispunjenu voćem i povrćem, ovaj napitak može biti dodatni alat za skidanje suvišnih kilograma.
Isprobajte i kavu s kokosovim uljem koja potiče mršavljenje, a saznajte i na koje načine izbaciti iz svoje prehrane i do 500 kalorija na dan.

Bezglutenska pita s jabukama, mrkvama i zobi





Pita od jabuka nije samo jesenski desert, zato isprobajte ovu bezglutensku verziju s mrkvama i zobi danas!
Kako bi se držali bezglutenske prehrane, važno je biti dobro upoznat s onim namirnicama koje sadrže gluten, kao i naučiti pripremati hranu s njima. Bezglutenska prehrana ne mora biti jednolična i dosadna, već u sklopu nje – možete pripremati ukusne slastice poput pite od jabuke.
Ovaj, inače jesenski desert pomiješajte s mrkvama, zobi i bezglutenskim brašnom, i dobit ćete ukusan i zdrav zalogaj.

Sastojci:

1 jaje
1/2 praška za peciva ili sode bikarbone
1/2 maslaca
3 jušne žlice šećera ili meda
kiselo vrhnje
1 dcl mlake vode

Priprema:

Zamijesite brašno, jaje, prašak za pecivo, maslac te šećer ili med i dodajte 1 dcl mlake vode i kiselo vrhnje. Kada sjedinite masu, tijesto ostavite u hladnjaku dok pripremite nadjev.

Sastojci za nadjev:

  • 4 velike jabuke
  • 1 šalica zobi
  • 2 veće mrkve koje ste prehodno naribali sa jabukama

Priprema:

Smjesu povežite i ostavite da odstoji, a tijesto razvaljajte na dva dijela. Pećnicu zagrijte na 200°C. Jedno razvaljano tijesto stavite na dno tave, zatim na njega stavite nadjev i "zatvorite" s drugim razvaljanim tijestom.

Znate li koja je razlika između ljubičaste i narančaste mrkve?





Jeste li znali da je mrkva prije 16. stoljeća bila uzgajana u ljubičastoj boji? Narančaste mrkve, kakve poznajemo danas, počele su se uzgajati naknadno.

Osim po boji ona se od klasične mrkve razlikuje po tome što ljubičasta mrkva ima puno više minerala, vitamina, i antocijanina u odnosnu na narančastu mrkvu
"Narančasta i ljubičasta mrkva se bitno razlikuju prema svojem nutritivnom sastavu, dakle s obzirom na sadržaj karotenoida (α- i β- karotena), prehrambenih vlakana, minerala, vitamina i polifenola. Tako narančasta mrkva sadrži više beta karotena, prekursora u sintezi vitamina A, od ljubičaste mrkve. Za razliku od narančaste, ljubičasta mrkva sadrži pigment antocijanin i  veće količine fenolnih spojeva i više vitamina C. Svi ovi spojevi, naročito antocijanini, daju ljubičastoj mrkvi vrlo jaka antioksidacijska svojstva." pojasnila je Štefica Šumiga-Kobrehel, M.Sc.Biotech. (Biobaza), te dodala;
"Antocijanini ljubičaste mrkve, kao jaki antioksidansi, pomažu u zaštiti kože od štetnih sunčevih zraka pa su proizvodi koji sadrže ljubičastu mrkvu važni za pripremu kože prije izlaganja suncu. Antocijanini podupiru sposobnost obnavljanja kože te štite kožu od prijevremenog starenja."

Thursday, September 14, 2017

Savršen domaći ajvar !!





Zimnica je mnogima nezamisliva bez ajvara koji se priprema u brojnim varijantama, od one minimalističke koja uključuje samo paprike, češnjak, ulje i sol, do “bogatijih” ajvara s dodanim patlidžanima, ljutim papričicama, rajčicama, začinskim biljem...

Upravo zbog varijacija omjeri sastojaka nisu strogo zacrtani jer po ukusu određujete ljutinu/slatkoću ajvara, izražajnost određene namirnice, gustoću... Neki kao “tajni” sastojak dodaju šećer, no mi vam donosimo provjeren domaći recept bez šećera. Ne zaboravite da su među najvažnijim sastojcima ajvara trud i strpljenje - morate pažljivo čistiti, peći, mljeti, dugotrajno miješati dok se ajvar “krčka”... No rezultat je za prste polizati!

Sastojci (za otprilike 4,5 kg ajvara)

  • 10 kg crvene rog paprike
  • 3 kg patlidžana
  • 2-4 ljuta feferona (po ukusu)
  • 2-3 žlice alkoholnog octa
  • 1-2 glavice češnjaka
  • 1 l + 2 dcl suncokretova ulja
  • sol po ukusu - otprilike 5 žlica, ali ne pretjerujte, postupno dodajte sol i pri svakom dodavanju kušajte

Priprema

  • Paprike operite i dobro osušite (po potrebi ih možete obrisati). Pecite ih u pećnici na 225° C (na rešetki ili velikom limu) ili na roštilju, dok kožica ne porumeni i počne se odvajati od paprike.
  • Izvadite paprike iz pećnice i pokrijte ih suhom čistom krpom, da bi se kožica kasnije lakše odvajala. Ostavite ih pokrivene otprilike pola sata, dok se ne ohlade. Potom paprike ogulite i očistite od sjemenki i peteljki.
  • U međuvremenu počnite peći patlidžane na istoj temperaturi kao i papriku. Ovisno o veličini peku se 30-40 minuta. Kad se ohlade, ogulite im kožu, pa ih zajedno s paprikom sameljite u stroju za mljevenje mesa ili u blenderu.
  • U velikoj posudi zagrijte 1 l ulja, pa dodajte smjesu paprike i patlidžana. Kuhajte 2-3 sata na umjerenoj vatri uz stalno miješanje, dok ajvar ne dobije gustoću kakvu želite. Pred kraj dodajte začine po želji.
  • Za spremanje ajvara najpraktičnije su staklenke s poklopcima na navoj. Prethodno oprane i osušene staklenke i poklopce sterilizirajte u pećnici - zagrijte je na 100° C, a oprane i suhe staklenke i poklopce ostavite u pećnici 15-20 minuta. Nakon toga staklenke odmah napunite vrućim ajvarom, a na vrhu ostavite prazan prostor otprilike 1 cm.
  • U posebnoj posudi ugrijte još 2 dl ulja, pa svaku staklenku ajvara prelijte vrelim uljem, toliko da prekrije ajvar i da nema dotoka zraka u smjesu.
  • Poklopcima zatvorite staklenke, pa ih zamotajte u stolnjak ili deku, stavite u kartonsku kutiju i ostavite da se postupno ohlade. Nakon 24 sata ajvar možete spremiti na hladnom i tamnom mjestu.
Ajvar se najčešće koristi kao namaz ili dodatak pečenom mesu, kobasicama, jelima s roštilja, a njime se mogu obogatiti i drugi umaci, variva i slično.

JEDE VAM SE PIZZA: Zamijesite je po ovoj jednostavnoj talijanskoj recepturi !





Donosimo vam recept za pravu talijansku pizzu poznatog kuhara Gennara. Recept je jednostavan, a također kao dodatnu pomoć za priprmu u nastavku imamo za vas i video uputstvo za ovaj recept.

Sastojci
ZA TIJESTO:
– 650 ml mlake vode
– 7 gr suhog kvasca
– 1 žlica šećera
– 1 žlica morske soli
– 1 kg brašna za bijeli kruh
ZA UMAK OD RAJČICE:
– 2-3 žlice bijelog vinskog octa
– 1 češanj češnjaka
– pregršt svježeg lišća bosiljka
– 400 gr nasjeckane rajčice
– morska sol i svježe mljeveni crni papar
ZA PRELJEV:
– maslinovo ulje
– 3 crvena luka, oguljena i sitno narezana
– nekoliko grančica svježeg timijana
– 4 veće kobasice
– 1 sušena crvena čili papričica
– 1 žličica komorač sjemena
– prstohvat sušenog origana
– pregršt svježeg lišća bosiljka
– 2 svježe crvene čili papričice
– 2 velike šake svježe ribanog parmezana
Način pripreme
Mlaku vodu stavite u veliku zdjelu, te vilicom umiješajte kvasac, šećer i sol.
Dodajte ​​brašno, malo po malo. Miješajte sve dok ne dobijete glatko tijesto. Dodajte još malo više brašna ako je potrebno.
Pobrašnite čistu površinu, a zatim mijesiti tijesto rukama.
Tijesto vratite u zdjelu i prekrijte vlažnom krpom, te ostavite u toploj sobi dok se tijesto gotovo ne udvostruči.
U međuvremenu, stavite maslinovo ulje u veliku tavu i zagrijte na srednje jakoj vatri.
Dodaj narezani luk i timijan lišća, te kuhajte 15 minuta ili dok ne omekša i postane zlatne boje.
Sve sastojke za umak stavite u blender i izmiksajte, dodajte malo više soli i papra ako je to potrebno.
Kobasice isjeckajte i stavite u zdjelu, dodajte sušeni čili, komorač, sušeni origano i preostale sastojke za preljev i promiješajte.
Zagrijte pećnicu na 200ºC .
Podijelite tijesto na pola.
Razvijte dvije kore, možete dodati maslinovo ulje.
Rukama razvijte koru tako da dobijete buckastu koru debljine oko 1 cm.
Umak od rajčice također podijelite na dva dijela, kao i smjesu sa lukom.
Na dvije pice stavite umak, luk i smjesu sa kobasicama.
Pecite u pećnici 20ak minuta.
Izvor: gennaro.it

Monday, September 11, 2017

MIMOZA SALATA: Neizostavna na svakoj svečanoj trpezi!




Kremaste salate su omiljene na svim proslavama a posebno se ručkaju u vrijeme slava i praznika. Mimoza salata je neizostavno predjelo. Brzo i lako se sprema, nije pretjerano skupa i može se jesti i sama sa tost hljebom za večeru ili doručak.

Sastojci:
– 200 grama salame po želji
– 200 grama kačkavalja
– 3 tvrdo skuhana jajeta
– 200 grama majoneza
– 4 veća obarena krompira
– 1 -2 kisele pavlake
– so po ukusu
Skuhati krompir u ljusci. Ohladiti, pa ga oljuštiti. Jaja, takođe, skuhati i očistiti. Šunku izrendajte. Majonez i pavlaku sjediniti i umutiti viljuškom.
U velikoj providnoj činiji narendajte krompir, krupno. Malo posolite pa preko premažite smjesom pavlake i majoneza i poravnajte kašikom.
Stavite izrendanu šunku i premažite je ponovo smjesom pavlake i majoneza.
Onda narendajte 2 cijela jaja i bjelance od 3 jaja. Premažite smjesom. Pospite 3/4 kačkavalja preko i premažite smjesom pavlake i majoneza.
Nakon toga pospite kačkavaljem i sitno narendanim žumancem.
Mimoza salatu staviti u frižider da se lijepo ohladi i sjedini pa poslužiti kao predjelo ili kao dodatak uz ručak. Za svećanu trpezu salatu možete ukrasiti po svojoj želji. Lijepo će izgledati i ukras u vidu jorgovana (sitno izrendana bjelanca obojite sokom od cvekle)

Izvor: uspesnazena.com

NAPRAVITE STARINSKE ŠNENOKLE




Sastojci:
– 1 litar mlijeka
– 4 kom jajeta
– 6 supenih kašika šećera
– 2 kom vanilin šećera
– 2 pune supene kašike brašna
Priprema:
Prvo odvojite bjelanca od žumanjaca, mlijeko sipati u duboku šerpu i staviti na ringlu na srednju jačinu. Mlijeko će se početi grijati a vi umutite bjelanca u čvrst smijeg. Dok se mlijeko dobro ugrije bjelaca će biti umućena. Jačinu rignle smanjice i supenom kašikom ubacivati knedle od umučenih bjelanaca.
Počet će da rastu i onda okrenuti da se skuhaju i sa druge strane. Kada su gotove izvaditi iz šerpe i redati ih u posudu za posluživanje.
Mlijeko koje je ostalo sklonimo sa ringle a u žumanjke dodamo vaniliju i šećer i dobro umutimo, treba da počnu da pjenušaju i da pobjeli. Nakon toga dodajte 2 pune kašike brašna i lagano umješati kašikom a onda mikserom.
U tu smjesu dodamo 1 ili 2 kutljače toplog mlijeka oa mješati da se sjedini. Nakon toga mlijeko vratiti na ringlu na laganu vatru i lagano ulivati umućena žumanjca.
Mješati sve dok ne dobijemo odgovarajuču gustinu (gusti krem treba da bude). Kada je krem gotov sa njime preliti gotove knedle.

LISNATO TIJESTO ZA 10 MINUTA…ukusnije i bolje nego kupovno!



Sastojci
– 1 solja brasna
– 1/4 kasicice soli
– 150 g hladnog putera
– 1/3 solje (80 ml) hladne vode
Priprema
Pomesajte brasno i sol, pa u tu smesu narendajte hladan puter – ideja je da sto manje baratate testom rukama, da se puter sto manje greje.
U smesu uspite hladnu vodu. Drskom varjace sve sjedinite – na kraju malo i rukama, da se svo brasno pokupi, pa istresite na pobrasnjenu povrsinu i formirajte pravougaonik debeo oko 1 cm.
Ispreklapajte ga na trecine (gornju, pa donju), a zatim okrenite testo za 1/4 kruznice, i tako jedno 6-7 puta, svaki put razvaljajte oklagijom izmedju. Umotajte u wrap foliju, i ostavite makar 1 sat u frizideru, a moze i preko noci.
Kad ste spremni da ga koristite, izvadite ga iz frizidera, i razvaljajte sto tanje, najbolje na pek papiru malo pobrasnjeniom (da se ne lepi, a i lako cete ga sa papirom preneti na tepsiju za pecenje). Izbockajte ga viljuskom, i ispecite – oko 20 minuta na 180 stepeni C , da lagano zazlatni.
Spremno – za krempitu :))
Okolo isecite okrajke (prema velicini tepsije koju cete koristiti), ostatke izmrvite pa pospite po kolacu, ili umesajte u fil i sl…
Mere su u soljama od 2.5 dl.
Mozete ga i zamrznuti, pa koristiti neki drugi put, kako god zelite – bilo u slanoj, ili slatkoj verziji.
Evo i “update” nakon prvog koristenja testa:
Testo je super, ja ne vidim razliku – isto mi je kao i kupovno – cak i bolje, ukusnije, jer sam koristila pravi puter, a ne “ne-znam-sta” sto koriste u kupovnom…Listovi se se osete kad jedete – rasipa se kao i kupovno lisnato testo.
Za mene je ovaj recept super otkrice, i ne verujem da cu da kupujem lisnato vise ikada. Ne razlikuje se uopste od ovoga koje kupim u prodavnici…

Ramazanske lepine



Sastojci
– 1 kg brašna
– 250 ml toplog mlijeka
– voda
– malo soli
– malo šećera
-kvasac
Način pripreme
U toplo mlijeko stavite šećer, so i kvasac. Pustiti da odstoji 10ak minuta.
Kada nadođe kvasac pomiješate sa brašnom. Toplu vodu dodajete postepeno.
Ostaviti tijesto da nadođe sve dok ne bude dva puta veće.
Kada nadođe tijesto premijesite i pustite da nadođe još malo.
Tijesto podijelite na 5-6 dijelova.
Jedan po jedan dio razvijajte.
Po lepinjama lagano urežite baklavice. Po želji lepinje možete posuti ćurokotom.
Rernu je potrebno zagrijati na 250 stepeni.
Lepinje pecite na 200 stepeni 15ak minuta dok ne porumene.

ZAGREBAČKE KREMŠNITE


Sastojci
– 1 lisnato tijesto
– 10 žumanjka
– 300 – 330 g šećera
– cca 300 g pšeničnog oštrog brašna
– 3 vanilin šećer
– 2 dcl mlijeka
– 12 dcl mlijeka
– 12 dcl vode
– 3 vanilin šećer
– 10 bjelanjaka
– 20 dkg šećera u prahu
– 100 g čokolade za kuhanje
– maslac
– ulje
– malo mlijeka
– vrhnje za šlag
Priprema
Razvaljati lisnato tijesto, prebaciti na lim okrenut naopako, ispikati s vilicom i ispeći.
Skuhati kremu na način da žumanjke, šećer, vanilin šećer dobro izmiksate, dodate mlijeko, pa zatim brašno.
12 dcl mlijeka i 12 dcl vode sa vanilin šećerom zakipiti, maknuti s vatre, ukuhati smjesu od žumanjaka, vratiti na vatru i kuhati 10-tak minuta.
Ja uvijek stavim malo više brašna od 300 gr.
Istući čvrsti snijeg od bjelanjaka i na kraju dodati šećer u prahu.
Vruću žutu kremu dodati u snijeg od bjelanjaka..
Mješati pjenjačom ili kuhačom, nikako mikseroom ..
Vruću kremu staviti na vruću koru.
Na ohlađenu kremu staviti šlag. Količinu odredite po želji, ja osobno ne volim puno šlaga.
Na pari rastopiti čokoladu, maslaca otprike 70 g, malo mlijeka i par kapi ulja zbog sjaja.. Po želji staviti i malo šećera u prahu, ako ne želite da čokolada ne bude gorka.
Ostaviti u hladnjaku 24 sata da se krema dobro ohladi i stisne,a kora otpusti.

Kolač breskvice



Detaljan recept kako korak po korak možete napraviti popularni kolač breskvice.

Sastojci
– 2 jaja
– 2 dcl šećera
– 1 dcl otopljene masti
– ½ praška za pecivo
– 350 gr brašna
– 5 žlica marmelade
– 0,5 dcl ruma
– crvena boja u prahu
– kristalni šećer
Način pripreme
Prvo treba izmješati jaja sa šećerom i masti.
Posebno pomješati brašno i prašak za pecivo.
Sve zajedno sjediniti, dobro je kada se izmjesi to što se ne ljepi za prste.
Napraviti iz većeg valjka manje valjčiće koje treba izrezati da se dobiju jednake kuglice veličine oraha.
Kuglice slagati na tepsiju u razmaku jednog prsta da se kod pečenja ne slijepe, prethodno staviti masni papir.
Staviti peći u zagrijanu rernu na 200 stupnjeva 13–15 minuta, paziti da ne porumene (ako vrlo malo i porumene ne smeta).
Kada se ohlade šiljastim nožem treba ih izdubiti što je više moguće.
Ostatke samljeti na mašinu za mljevenje.
Pomješati sa marmeladom i rumom.
Puniti malom žlicom breskvice i lijepiti ih.
Ako imate boju u prahu možete na vrh noža rastopiti je u 1 dcl vode.
Umakati breskvice u boju i slagati na tacnu.
Kada se nakupilo oko 10–tak breskvica treba umočiti u kristalni šećer da se dobije završna dekoracija.

Tako nastaviti sa ostatkom breskvica dok se sve ne završi.

Šampita



Sastojci
TIJESTO
– 11 žumanaca
– 11 kašika ulja
– 11 kašika šećera
– 11 kašika mlijeka
– 11 kašika brašna
– ½ kašike praka za pecivo
– 1 limun korica
PJENA
– 11 bjelanaca
AGDA
– 22 kašike šećera
– 11 kašika voda
– ½ limuna kriške
Način pripreme
Skuhajte šećer i vodu u agdu.
Dodajte malo limuna i ostavite da se prohladi.
Odvojite bjelancad od žumanaca i žumanca umutite sa šećerom, uljem, mlijekom.
Dodajte brašno pomiješano sa praškom za pecivo i koricu limuna.
Umutite bjelanca pa im polako počnite dodavati agdu.
Tijesto ispecite u rerni zagrijanoj na 200 stepeni 15-ak minuta pa ostavite da se prohladi.
Premažite umućenim bjelancima i ostavite da se ohladi.

TAVA BOREGI – Turski burek od mesa przen u tavi



Jedan od mnogih nacina kako pripremaju burek u Turskoj. Mnogo jednostavnija i brza priprema u usporedbi sa klasicnim burekom.

Sastojci
– gotove kore za savijacu
– ulje
Nadjev od mesa
– 400g mljevena govedina
– 2 luk
– 3-4 cesnjak
– 1 – 1 i pol zlicica sol
– 1 i pol zlicica svjeze mljeveni papar
Premaz
– 50g maslac ( otopljeni )
– 3 zlice mlijeko
– 1 jaje
Priprema
Sto se tice nadjeva, nemojte smanivati kolicinu luka i crnog papra i obavezno karamelizirajte luk kako stoji u receptu, okus mesa je na kraju fantastican!
U zdjelici umutiti jaje , dodati mlijeko i otopljeni maslac i promijesati.
U dublju tavu dodati ulje tek toliko da prekrije dno, zatim dodati sitno nasjeckan luk. Prziti na srednjoj temperaturi oko 10 minuta, da luk dobije svjetlo smedu boju, nesmije biti blijed ali isto tako pazite da ne zagori.
Kad se luk potpuno karamelizirao, dodati meso i raskomadati sa kuhacom tokom przenja. Posoliti i popapriti. Prziti oko 5-6 minuta, meso ce tokom przenja ispustiti tekucinu, ostaviti da se kuha da tekucina potpuno ispari, i onda jos ostaviti da se przi da meso malo potamni.
Kad je gotovo istresti u zdjelu.
U dublju tavu dodati ulje pa premazati cijelu tavu, ukljucujuci sa strane.
Dodati jedan list tijesta tako da vanjski dijelovi budu izvan tave. Ako je tijesto prekratko onda ce se trebati dodati jos jedan list ekstra tako da taj visi izvan tave na suprotnoj strani.
Ovo je potrebno da se na kraju nadjevanja burek fino zatvori/zapakira.
Svaki list premazati sa smjesom od jaja.
Nakon sto ste postavili glavna dva sloja tijesta ( ili 4 ako su vam premala) sada dodajte jos jedan komad tijesta da samo prekrije sredinu tave ( ne treba visiti izvan tave). Ovaj sloj mozete staviti tako da samo prekrijete dno a mozete ga zguzvati, kako zelite.
Prije dodavanja mesa premazati sa smesom od jaja.
Ponovo prekriti sloj mesa i premazati. Ja sam zapocela raditi sa gotovim tijestom posto mi je ostalo od prijasnjeg bureka ( recept uskoro) i nastavila sa domacim tijestom, ako se pitate zbog razlike u teksturi tijesta. 🙂
Ja sam radila sa 4 sloja mesa, a vi kako zelite, iako smatram da bi sa 5 ili vise slojeva burek bio predebel.
Kada ste zavrsili sa dodavanjem tijesta i mesa fino zatvorite burek , preklopiti sve strane prema unutra.
Zapakiran burek premazati sa mjesavinom jaja. Jos malo dodati ulja uz sam rub izmedu tave u bureka, nemojte previse.
Staviti peci na nizu temperaturu. Moj stednjak ima oznaku 1-9, ja sam pekla prvo na 5 ( oko 1-2 minute ) a zatim smanjila na 4. Dakle pecite na nesto manje od polovine.
Peci svaku stranu oko 7-10 minuta. Provjerite tako da sa sirokom spatulom malo podignete burek ako je fino potamni i zapekao se onda je vrijeme da ga se okrene.
Na tavu staviti okrenuti veliki tanjur i onda tavu prevrnuti i samo vratiti burek nazad u tavu.
Slijedecu stranu poprziti 7-10 minuta.
Savjetujem da prije kuhanja provjerite ako imate tanjur dovoljno veliki da bu prevrnuli burek tokom pecenja.

Kad je gotovo odmah izvaditi iz tave. Razrezati na cetvrtine i posluziti vruce! Burek je slijedeci dan izuzetno mekan. 🙂